Windykacja - Odszkodowania - Zadzwoń

Podział majątku

Wraz z zawarciem związku małżeńskiego, powstaje wspólnota majątkowa,o ile nie została podpisana wcześniej intercyza. Oznacza to, że wszystkie dobra materialne – zarobki, oszczędności, nieruchomości i ruchomości nabyte podczas trwania małżeństwa stają się własnością obojga małżonków.

Podział majątku po rozwodzie

Kiedy małżonkowie decydują się na separację czy rozwód, bardzo istotną kwestię stanowi podział majątku. Oczywiście najkorzystniejszym rozwiązaniem jest polubowne dokonanie podziału, jednak w praktyce jest o to bardzo trudno i rzadko dochodzi do porozumienia, pomiędzy skłóconymi najczęściej małżonkami.

Rozdzielność majątkowa

Pierwszym krokiem prowadzącym do podziału majątku jest rozdzielność majątkowa, która można uzyskać na trzy sposoby. Pierwszy z nich – w trakcie trwania małżeństwa przez spisanie aktu notarialnego. Drugi – poprzez orzeczenie sądu, także podczas trwania małżeństwa, ale tylko na skutek zaistnienia ważnych powodów. Ostatni sposób – podczas rozwodu (ustanie wspólności majątkowej) lub separacji (rozdzielność majątkowa) z mocy prawa.

Czy majątek jest dzielony zawsze równo?

Wg. art. 43 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego małżonkom przysługują równe udziały w majątku wspólnym, ale z ważnych powodów można domagać się, aby podział majątku nastąpił z uwzględnieniem stopnia, w jakim każde z małżonków przyczyniło się do powstania tego majątku.

Ile kosztuje podział majątku?

Koszty podziału majątku są różne, w zależności od sposobu ustalania podziału majątku. Sam wniosek sądowy o podział majątku po rozwodzie to koszt od 300 do 1000 zł, w zależności czy małżonkowie są zgodni, co do podziału czy też nie. Do tego należy doliczyć również koszty sądowe oraz mediacji.

odszkodowanie za bezumowne korzystnie z gruntu kancelaria prawna rzeszów obsługa prawna rzeszów pomoc prawna rzeszów

Wszelkie prawa do treści i zawartości strony należą do Mentor Group Sp z o.o. Valid XHTML 1.0 Transitional